کودک

عمومی

وسائل غیر ضروری و اضافی برای نوزاد

تهیه این وسائل كمك می كند تا شش هفته اول تولد نوزاد آسانتر، راحت تر و در عین حال با تفریح بیشتری بگذرد. بنابراین می توان گفت از لوازم ضروری نوزاد محسوب نمی شود (به لیست لوازم ضروری نوزاد مراجعه كنید) بلكه لوازم اضافی هستند كه به سهولتِ كار كمك می كنند.
● وسائل مخصوص تعویض پوشك
▪ میز مخصوص تعویض پوشك: وجود یك میز یا تشكچه مخصوص برای تعویض پوشك بسیار خوب است. ولی میز مخصوص اینكار كه دارای لوازم جانبی از قبیل ریل های ایمنی و فضای مخصوص قرار دادن پوشك و لباس نوزاد است عالی خواهد بود.
▪ سطل در دار مخصوص دور انداختن پوشك: این قبیل سطلها روشی مناسب برای نگهداری پوشك های كثیف است تا زمانی كه شما زباله را به بیرون از خانه ببرید. برخلاف سطل های استانداردِ نگهداری پوشك های مصرف شده، این سیستم اجازه پخش شدن بوی پوشك را نمی دهد.
● وسائل آرامش دهنده
▪ تاب یا گهواره مخصوص نوزاد: بعضی از والدین از گهواره مخصـوص نوزاد كه با باتری كار می كنند با نام "هدیه ای از جانب خداوند" نام می برند. حركت آرامش دهندۀ جلو به عقـب این گهواره ها می تواند نوزاد بد خلق را آرام سازد و به شما اجازه دهد در آن زمان به كارهای دیگری بپردازید.
▪ صندلی های مخصوص نوزاد: این صندلی ها دارای یك زاویۀ ۴۵ درجه است و شما باید نوزاد را به صندلی ببندید، به این ترتیب او می تواند دنیا را ببیند. هر وقت آن را تكان بدهید كودك را با یك حركت نوسانی تكان می دهد و او را آرام می سازد.
● وسائل مخصوص خواب
▪ جعبه موزیك: كودك در هر سنی باشد موسیقی باعث آرامش و نشاط او می شود. هر گاه كودك را در رختخواب قرار می دهید یكی از این وسائل پخش موسیقی را بكار اندازید به این ترتیب به عادات خواب او كمك خواهید كرد.
▪ جعبه تولید صوت: صدای امواج آب دریا و یا باران هنگام گریه به كودك آرامش می بخشد و او را به دنیـای رویا می برد. این وسائل الكتـرونیـكی به افراد بزرگســـال نیز كمك می كنند تا از خواب نپرند.
▪ آویز: یكی از انواع آویزها را در بالای تخت نوازد بیـاویزید و ساعتها برای او سرگرمی ایجاد كنید. نوازد می تواند تصاویر دارای كنتراست را ببیند و با تماشای آنها كه از بالای تختش آویزان هستند آرامش یابد و شگفت زده شود. بعضی از انواع این آویزها دارای پانل هایی هستند كه رنگشان مرتب عوض می شود و مخصوص ماههای بعد از نوزادی است.
▪ مانیتورهای مخصوص نوزاد: مانیتورهای مخصوص نوزاد به شما كمك می كند هنگامی كه در اتاق او نیستید او را زیر نظر داشته باشید. این وسیله بخصـوص برای افرادی كه در خانـه های بزرگ زندگی می كنند كه اتاق های خواب در طبقات دیگری قرار دارند بسیار سودمند است.
▪ چراغ شب: چراغ های شب بسیار ارزان قیمت و در عین حال با ارزش اند زیرا به شما كمك می كنند بتوانید در طول شب نوزاد را شیر دهید و پوشك او را تعویض كنید بدون آنكه چراغ سقف را روشن كنید و نوزادتان را از خواب بیدار سازید.
● وسائل حمام
▪ حوله های مخملی كلاه دار: مادران با تجربه اعلام میدارند كه پیچیدن كودك در چنین حوله ای بهترین راه گرم نگه داشتن و خشك كردن نوزاد بعد از حمام است.
● برای مادران
▪ شیر دوش (بر قی با دستی): اگر شما همواره نزد كودكتـان نیسـتید شیـر دوش به شـما كمـك می كند بتوانید شیرتان را ذخیره كنید تا در ساعاتی كه در منزل نیستید نوزاد بتواند با شیر شما تغذیه شود. این وسیله بخصوص برای مادران شاغل مفید است. هر مادری كه بخواهد بدون نگرانی برای تغذیه نوزاد خود بیش از ۲ تا ۳ ساعت از خانه دور باشد از خرید یك شیر دوش راضی خواهد بود. به راهنمای استفاده از شیر دوش مراجعه كنید تا بتوانید در مورد خرید آن تصمیم گیری كنید.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۵/۱۲/۱۸ساعت   توسط سپنتا (رضا فرجی)  |